Ana Sayfa | İletişim | Bilgi Edinme
20 Mart 2019 Çarşamba | Saat : 02:56
Belleğini Koruyan Kentler Derneği kuruldu | Belleğini Koruyan Kentler Derneği
Belleğini Koruyan Kentler Derneği kuruldu
Belleğini Koruyan Kentler Derneği kuruldu

Malatya’da, Belleğini Koruyan Kentler Derneği kuruldu. Derneğin kurulması nedeniyle Altın Kayısı Oteli’nde basın açıklaması yapılarak, derneğin amacı dile getirildi.Belleğini Koruyan Kentler Derneği kuruldu. Derneğin kurulması nedeniyle Altın Kayısı Oteli’nde basın açıklaması yapılarak, derneğin amacı dile getirildi.


Toplantıda ilk olarak konuşan merkez ilçe Battalgazi belediye başkanı Selahattin Gürkan, belleğini koruyamayan kentlerin tarih içerisinde kaybolmaya mahkum olduğuna dikkat çekip, doğal mirası korumak adına kurulan derneğin önemini dile getirdi.
Arapgir ilçesi Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu da, kent ve kentlilik bilincinin önemini anlattı.


Belleğini Koruyan Kentler Derneği Başkanı Levent İskenderoğlu ise, “Örneğin bir Nemrut Dağı var. Dünya kültür mirasıdır. Ancak, Nemrut Adıyamanındır, Malatyanındır gibi kısır tartışmanın içerisindeyiz” diyerek, kısır çekişmeler yerine turizm cirosunu arttırma çabası içerisinde olunması gerektiğini vurguladı. “Eğer doğal mirasımız tarihimizi koruyamazsak, yeni nesil geçmiş için çok bir şey hatırlamayacaktır” diyen İskenderoğlu, kentleri yok etme anlayışından uzaklaştırılması gerektiğini kaydetti.


İskenderoğlu, “Kentler; yaşar, kentler biriktirir ve bu birikimlerini kuşaktan kuşağa aktararak kültürel sürekliliği sağlarlar. Bu, toplumların var olma çabasının bir göstergesidir. Kültürel sürekliliği sağlayamayan toplumlar kendi kimlik ve kişilikleri ile yaşayamaz, başka toplumlar arasında eriyerek yok olurlar. 0 halde kentlerin belleklerinin korunması sosyal, kültürel ve ekonomik süreklilik anlamında son derece önemlidir. Merkezi Malatya olan "Belleğini Koruyan Kentler Derneği" hem ilimizin hem de ülkemizin sivil toplum hayatına mütevazı bir katkı sunmanın yanında, binlerce yıldır medeniyetin beşiği olmuş Anadolu’nun, her biri tüm insanlık için son derece önemli kentlerinin, medeniyet birikimlerini ve doğal mirasını korumak, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için faaliyetlerde bulunmaktır. Turizmin geliştirilmesi için çalışmak ve bu yolla bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur“ dedi.


Eklenme Tarihi : 1.11.2014 | Bu haber 1016 defa okundu.